Nattokináza je enzym extrahovaný a čištěný z japonského jídla zvaného Nattã. Nattã má prokazatelné blahodárné účinky s více než tisíciletou tradicí. Nattã se vyrábí fermentací přidáním bakterie Bacillus nattã, která také produkuje tento enzym, do vařených sójových bobů. Zatímco jiné sójové potraviny obsahují enzymy, Natta je jen přírodní přípravek, který obsahuje specifický nattokinázový enzym.

Preventivní účinek Nattã na tvorbu krevních sraženin (trombů) snižuje riziko vzniku nemocí jako jsou cévní mozková příhoda, infarkt, plicní trombóza a pod. Snižuje viskozitu krve a tím zabraňuje zpomalení toku krve a možnosti vytvoření trombu. Při kontaktu s lidskou krví nebo krevními sraženinami vykazuje silnou fibrinolytickou aktivitu (rozpouštění krevních sraženin / trombů) a účinkuje tak, že inaktivuje inhibitor aktivátoru plazminogenu 1 (PAI-1). * I když by se mělo očekávat, že se stráví a inaktivuje v lidském střevě jako jiné proteiny, několik vědců uvádí, že nattokináza je aktivní právě již při perorálním podání. **

Vědecké studie potvrzují tyto účinky Nattokinázy:
• prevence vzniku krevních sraženin a zlepšení průtoku krve v cévách
• silná fibrinolytická aktivita (rozpouštění krevních sraženin / trombů)
• antihypertenzní účinek (snižuje tlak krve) a pozitivní vliv při poruchách krevního oběhu
• snížení hladiny lipidů
• neuroprotektivní vlastnosti - má pozitivní účinky na nervovou soustavu (např. Chrání mozkové buňky, zvyšuje prokrvení mozkových cév)

Nattokináza je označována za jedinečnou přírodní složku, která má své místo v prevenci vzniku kardiovaskulárních chorob a měla by být využívána při prevenci a léčbě těchto chorob.

Navzdory svému názvu není nattokináza nattokinázovým enzymem, ale serinovou proteázou ze skupiny subtilisin (99,5% identická s APRE). Spíše je pojmenován na základě skutečnosti, že jde o enzym, který vyrábí nattokin, což je japonský název pro Bacillus subtilis var nattã.

Nattokináza se prodává jako doplněk výživy. Není určen jako náhrada pestré stravy. Lidé s poruchami srážlivosti krve by měli užívání předem konzultovat s lékařem.

* Fujita M, Nomura K, Hong K, Ito Y, Asada A, Nishimura S (December 1993). "Purification and characterization of a strong fibrinolytic enzyme (nattokinase) in the vegetable cheese natto, a popular soybean fermented food in Japan". Biochemical and Biophysical Research Communications. 197 (3): 1340-7. doi: 10.1006 / bbrc.1993.2624. PMID 8280151.

** Chen H, McGowan EM, Ren N, Lal S, Nassif N, Shad-Kaneez F, et al. (2018). "Nattokinase: A Promising Alternative in Prevention and Treatment of Cardiovascular Diseases". Biomarker Insights. 13: 1177271918785130. doi: 10.1177 / 1177271918785130. PMID 30013308.

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1099 Kč
59Kč při objednávce do 1099 Kč