Quercetin, jako prevence proti virům a zánětům.

Quercetin je jedním z důležitých bioflavonoidů přítomných ve více než dvaceti rostlinných materiálech. Předchozí studie ukázaly, že požití flavonoidů snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, metabolických poruch a některých typů rakoviny. Tyto účinky jsou způsobeny fyziologickou aktivitou flavonoidů při snižování oxidačního stresu, inhibici oxidace lipoproteinů s nízkou hustotou a agregaci krevních destiček a působí jako vazodilatátory v cévách.
Co jsou to Flavonoidy?
Flavonoidy existují již jednu miliardu let a mají široké spektrum biologických aktivit, které by mohly ovlivnit procesy, které jsou při onemocnění dysregulované. Quercetin, rostlinný pigment, je silný antioxidační flavonoid a konkrétněji flavonol, který se vyskytuje převážně v cibuli, hroznech, bobulích, třešní, brokolici a citrusových plodech. Je to všestranný antioxidant, o kterém je známo, že má ochranné schopnosti proti poškození tkáně vyvolanému různými toxicitami léků.
Jak Flavonoidy působí?
Omezují oxidační reakci jiných molekul, které mohou produkovat volné radikály. Tyto antioxidanty jsou přírodním nebo syntetickým doplňkem, který pomáhá zlepšit stavy vyvolané volnými radikály. Flavonoidy mohou zabránit poškození způsobenému volnými radikály zachyvením, aktivací antioxidačních enzymů, aktivací chelatace kovů, snížením α-tokoferylových radikálů, inhibicí oxidáz a zmírněním oxidačního stresu způsobeného NO, zvýšením hladiny kyseliny močové a zvýšením antioxidační vlastnosti nízkomolekulárních antioxidantů. Flavonoidy také působí jako prooxidanty a podporují oxidaci dalších sloučenin.
Jak Quercetin funguje?
Pokud quercetin může proniknout do buňky infikované virem, může zastavit hned několik klíčových procesů, které brání duplikaci a rozvoji viru. Za prvé, může zabránit viru v kopírování dalších vlastních genů. I když virus úspěšně kopíruje tyto své geny, quercetin může pomoci zabránit těmto genům nahradit geny vlastními buňkami. Jelikož se takto množí viry, quercetin v podstatě zabraňuje šíření tohoto viru.
Jak pomáhají enzymy?
Pokud quercetin dělá takovou skvělou práci, jak ve světě pomáhají enzymy? Když virus probere vaše buňky, první věc, kterou dělá virus, je "opevnění". Ve skutečnosti to virus dosahuje těmito dvěma způsoby. Nejdříve virus uzavře buněčnou stěnu. Buněčná stěna je obvykle selektivní otevřená, aby umožnila vniknutí živin a vyloučení odpadu. Když virus uzavře buňku, vytvoří kolem buněčné stěny tzv. proteinový štít. Tím virus zabrání vašemu imunitnímu systému, quercetinu a jiným látkám vniknout dovnitř. Virus v podstatě upevňuje jeho hradby.
Správné enzymy však mohou pomoci tělu zničit tuto proteinovou stěnu a znovu ji otevřít. Jakmile je buněčná stěna otevřená, váš imunitní systém může proniknout přes buňku a dělat si opět svou práci. Quercetin samozřejmě může jen pomoci. Jako u skořápky ořechů, enzymy pomáhají imunitnímu systému správně pronikat do těchto infikovaných buněk. A to je to, jak můžeme pomoci tělu bojovat proti virům.
Zdroje:
1. Overviews of Biological Importance of Quercetin: A Bioactive Flavonoid - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5214562/
2. Quercetin, Inflammation and Immunity - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4808895/
3. Parasuraman S, Maithili KS. Antioxidant and drug metabolism. Free Radic Antioxid. 2014;4:1 - journal=Free+Radic+Antioxid&title=Antioxidant+and+drug+metabolism&author=S+Parasuraman&author=KS+Maithili&volume=4&publication_year=2014&pages=1-2&
4. Pham-Huy LA, He H, Pham-Huy C. Free radicals, antioxidants in disease and health. Int J Biomed Sci. 2008;4:89–96